Nemecio Borda

O FARMÁŘI

Rodinu pana Bordy, společně s jeho ženou Luz Marinou a jejich synem Edisonem Bordou považujeme za jeden z důvodů, proč děláme to, co děláme. Známe se již od roku 2017 a tento vztah ve velké míře ovlivnil samotný vznik Chicas Industry. Snažíme se rodinu podpořit i v jejich dalším růstu, budování nové infrastruktury a zlepšování té stávající a stále hledáme nové cesty k rozšiřování naší spolupráce. Pan Nemecio hospodaří na farmě El Volcán, kde dřív bydlel i se svou ženou Luz Marinou a kde vychovali všechny své děti i děti z okolních farem.

S rodinou jsme velmi často ve spojení, zejména skrze jejich syna Edisona, který vlastně oba rodiče před pár lety přivedl k výběrové kávě. Spolu s ním pracujeme na zlepšování procesů zpracování, na nových experimentech s honey a naturální metodou zpracování a abychom je v jejich snažení podpořily, zakoupily jsme jim vlhkoměr, velmi podstatný nástroj pro měření vlhkosti schnoucí kávy. Vzhledem k tomu, že teď veškeré jejich investice a půjčené peníze jdou na výstavbu zpracovatelské stanice, skladu a coffee labu, tak jsme jim mohly pomoci zatím aspoň takto. Do budoucna bychom jim v Chicas rády pomohly se zlepšením infrastruktury pro sušení kávy. Máme v plánu instalaci lepších markýz na sušení doplněným o odtah vlhkosti, který bude napájený solární energií. Pokud byste chtěli farmu podpořit, stát se jejich odběrateli nebo se jinak zapojit do práce přímo s nimi, ozvěte se! 

ZEMĚ

Kolumbie

OBLAST

Rondón, Boyacá

FARMA

El Volcán

NADMOŘSKÁ VÝŠKA

1750 m

VELIKOST FARMY

1 ha

ODRŮDY KÁVOVNÍKŮ

převažuje odrůda Colombia, dále najdeme stromky Týpicy, Caturry, Pink Bourbonu nebo Maragogype

O FARMĚ

Rodina hospodaří na 4 “farmách”, respektive pozemcích, které jsou od sebe vzdálené 5 až 10 minut. Základ tvoří farma El Volcán, rodný dům s plantáží, o kterou se stará pan Nemecio. Káva je zde vysázena v nadmořské výšce 1750 m na rozloze zhruba 1 ha a je osazena směsí odrůd Colombia, která převládá, dále pak Castillo, Týpica, našli jsme i Red a Yellow Bourbon a Maragogype. V současnosti má rodina v plánu plantáž El Volcán renovovat, vysadit jednoodrůdové loty, například odrůda Pink Bourbon (letos měla tato odrůda první sklizeň a je v mikrolotu v malé míře obsažena) a zachovat některé z původních odrůd.

Vesnice Rondón, v jejíž jurisdikci se plantáže nachází, má díky hydrometeorologickým podmínkám sklizeň jen jednou ročně, narozdíl od většiny Kolumbie.

O PROCESECH

Pan Nemecio a jeho žena Luz Marina se k výběrové kávě dostali poměrně nedávno. O změnách tradičních procesů je přesvědčil jejich syn a agro inženýr Edison, který také dohlíží na procesy jejího zpracování. Soustředí se hlavně na promyté kávy s tradiční fermentací, ale začínají také experimentovat s naturálkami a s dobou i typem fermentace u promytých a honey káv.

Colombia - promytá (LOT CO-23-028)

Tento lot byl sklizen v lednu 2023 a je to odrůda Colombia, tato odrůda převažuje, sem, tam se vyskytnou zrnka Tabi, Týpicy nebo Castilla.  Lot bl zpracován metodou dvojité fermentace. Po sklizení byly zralé třešně fermentovány 12 až 16 hodin přes noc, poté byly ponořeny do vody s následným odstraněním tzv. “flotes”, plovoucích nekvalitních třešní. Následovalo odstranění slupky a části dužiny a další aerobní fermentace po dobu 24 hodin. Poté byla káva promyta a sušena na střešní sušárně.

Letos musel Nemecio zabojovat, v oblasti Rondonu byl velký nedostatek pracovní síly a proto mu káva někdy takřka přezrávala na keřích. Všechno ale dobře dopadlo a také tento rok jsme vám dovezly plody jeho práce.

Colombia, Týpica - promytá s dlouhou fermentací

Tento lot byl sklizen v lednu 2022, je směsí odrůd Colombia (převaha), Tabi (cca jedna třetina), Týpica a Castillo a byl zpracován metodou dvojité fermentace. Po sklizení byly zralé třešně fermentovány 12 až 16 hodin přes noc, poté byly ponořeny do vody a byly odstraněny tzv. “flotes”, plovoucí nekvalitní třešně. Následovalo odstranění slupky a části dužiny a další aerobní fermentace po dobu 24 hodin. Poté byla káva promyta a sušena na střešní sušárně.

PODÍVEJTE SE, JAKOU KÁVU MÁME AKTUÁLNĚ SKLADEM