Luz Marina Arias

O FARMÁŘCE

Už druhým rokem máme tu čest představit kávu od našich přátel z vesnice Rondón. Letos poprvé od paní Luz Mariny Arias, na kterou jsme se moc těšily a která je součástí našeho projektu mujeres. Velice nás těší, že můžeme její práci propagovat a nabízet její výbornou kávu. U Luz jsme opakovaně strávily několik dní a pomáhaly jí na farmě, fotily i užívaly si venkova. Vždy jsme se tam cítily jako doma a těšíme se, že letos si její pohostinnost připomeneme alespoň šálkem její výborné kávy a budeme se těšit na další návštěvu.

S rodinou jsme velmi často ve spojení, zejména skrze jejich syna Edisona, který vlastně oba rodiče před pár lety přivedl k výběrové kávě. Spolu s ním pracujeme na zlepšování procesů zpracování, na nových experimentech s honey a naturální metodou zpracování a abychom je v jejich snažení podpořily, zakoupily jsme jim vlhkoměr, velmi podstatný nástroj pro měření vlhkosti schnoucí kávy. Vzhledem k tomu, že teď veškeré jejich investice a půjčené peníze jdou na výstavbu zpracovatelské stanice, skladu a coffee labu, tak jsme jim mohly pomoci zatím aspoň takto. Do budoucna bychom jim v Chicas rády pomohly se zlepšením infrastruktury pro sušení kávy. Máme v plánu instalaci lepších markýz na sušení doplněným o odtah vlhkosti, který bude napájený solární energií. Pokud byste chtěli farmu podpořit, stát se jejich odběrateli nebo se jinak zapojit do práce přímo s nimi, ozvěte se!

ZEMĚ

Kolumbie

OBLAST

Rondón, Boyacá

FARMA

La Hacienda, Pomorroso

NADMOŘSKÁ VÝŠKA

1650 – 1700 m

VELIKOST FARMY

0,5 – 1 ha

ODRŮDY KÁVOVNÍKŮ

Colombia, Týpica, castillo, Tabi, Maka, Castillo, Tambo, Bourbon, Maragogype, Catuai, Laurina.

O FARMĚ

Luz Marina Arias společně se svým manželem Nemecio Bordou a synem Edisonem Bordou hospodaří na 4 “farmách”, respektive pozemcích, které jsou od sebe vzdálené 5 až 10 minut. Základ tvoří farma El Volcán, rodný dům s plantáží, o kterou se stará pan Nemecio. Káva je zde vysázena v nadmořské výšce 1750 m na rozloze zhruba 1 ha a je osazena směsí odrůd Colombia, která převládá, dále pak Castillo, Týpica, našli jsme i Red a Yellow Bourbon a Maragogype. V současnosti má rodina v plánu plantáž El Volcán renovovat, vysadit jednoodrůdové loty, například odrůda Pink Bourbon (letos měla tato odrůda první sklizeň a je v mikrolotu v malé míře obsažena) a zachovat některé z původních odrůd.

Další plantáží je La Hacienda, o kterou se stará paní Luz Marina. Tuto zhruba jedno hektarovou plantáž koupili poměrně nedávno, cca před čtyřmi lety, a také ji v brzké době čeká obnova. Plantáž se nachází v nadmořské výšce 1620 metrů nad mořem. V tuto chvíli rodina investuje do rozvoje infrastruktury a buduje právě zde na Haciendě malou zpracovatelskou stanici, sklad a coffee lab pro potřeby všech 4 rodinných plantáží/pozemků tak, aby sjednotili a zjednodušili procesy u sklizně.

Poslední dva pozemky nemají dohromady rozlohu ani dvou hektarů, jsou od sebe a od původních plantáží vzdálené asi deset minut. Do budoucna se moc těšíme na sklizeň, protože z těchto pozemků, protože na nich rostou loty odrůd jako Laurina, Geisha, Mokka a Wush Wush. Jedná se o experimenty, které jsou v celém regionu opravdu velkou výjimkou. Letos jsme ochutnaly první sklizenou kávu z těchto nově osázených lotů a musíme říct, že je na co se těšit. 

Vesnice Rondón, v jejíž jurisdikci se plantáže nachází, má díky hydrometeorologickým podmínkám sklizeň jen jednou ročně, narozdíl od většiny Kolumbie. 

O LOTECH

Náš konkrétní lot byl sklizeň v prosinci 2022 a lednu 2023, je ze dvou malých plantáží La Hacienda a Pomorroso.

Castillo - promytá (LOT CO-23-029)

Při zpracování lotu byla použita promytá metoda s dvojitou fermentací. Po sklizení byly zralé třešně fermentovány 24 hodin a to ponořené ve vodě, poté byly odstraněny tzv. “flotes”, plovoucí nekvalitní třešně. Následovalo odstranění slupky a části dužiny a další fermentace po dobu 24 hodin, která probíhala v uzavřených černých plastových pytlích. Poté byla káva promyta a sušena v tradiční sušárně zvané marquesina. Jedná se o plastem krytou konstrukci a uvnitř se nacházejí vyvýšená sušicí síta, tzv. africké postele.

Profil kávy: jedná se o ovocnou kávu s jiskřivou aciditou, i přes delší fermentaci se v profilu projevuje více citrusů jako je pomeranč či mandarinka a tóny žlutého ovoce a to v závislosti na profilu pražení.

PODÍVEJTE SE, JAKOU KÁVU MÁME AKTUÁLNĚ SKLADEM