Mexiko

Mexiko

Naše touha objevovat nové kávové země nás tento rok zavedla do Mexika. Mexiko je neskutečně obrovská země, ve které jsou kávové oblasti od sebe navzájem hodně vzdálené. My jsme se podívaly do oblastí Oaxaca, Veracruz a Hidalgo.  Káva z těchto oblastí se pěstuje téměř bez vyjímek tradičně. Farmy jsou rodinné, v porovnání s Brazílií rozlohou menší (2 – 10 ha) a sklizeň probíhá ručně, nikoli strojově. Sklízí se tedy jednou ročně a to zhruba od ledna do května a sezóna není tak koncentrovaná, jako v jiných kávových destinacích.

Kultura výběrové kávy se v Mexiku teprve pomalu rozjíždí, a to je pro nás další výzva. Logistika tady není moc zaběhlá, kávové farmy jsou od sebe fakt daleko a zpracovatelské závody můžeme spočítat na prstech jedné ruky. Zato úroveň procesů zpracování kávy, spolu s jinými fermentacemi, nás upřímně překvapila. Nové generace farmářů přináší do mexické kávové kultury jak nové procesy, tak i exotické odrůdy kávovníků. Geishu nevyjímaje.

Farmáři zpracovávají zrnka jak naturální metodou, tak promytou a honey.

Náš projekt jsme v roce 2022 rozjely se dvěma konkrétními osadami, Tlaxiaco a Mirador v oblasti Oaxaca. Ze začátku jsme se zaměřily na mikroloty z menších rodinných farem, které jsme navštívily a kde jsme kávu mohly ochutnat. Jejich kvalita hravě dosahuje na kvalitu káv z Kolumbie. Farmáři zpracovávají zrnka jak naturální metodou, tak promytou a honey.

Rok 2023 jsme odšpuntovaly právě v Mexiku, kde jsme hledaly další kávové oblasti. Navštívily jsme nespočet kávových farem a poznaly další úžasné kávové lidi. Začátkem roku 2023 jsme navštívily Mexiko znovu a tentokrát jsme mimo stát Oaxaca navštívily i státy Veracruz a Hidalgo. Veracruz je kávový stát, export kávy je zde dlouhou tradicí. Centrum, kolem kterého se všechno točí je horské městečko Coatepec, kde o kávovníky, malé, ale i megalomanské farmy prostě zakopáváte na každém rohu. Velkou tradicí je tady také včelařství, které jde s pěstováním kávy ruku v ruce.

Ve státě Hidalgo jsme se soustředily jen na jednu oblast a jednu asociaci. Je to asociace ženských farmářek a jejich rodin Las Adelitas. Do tohoto krásného projektu jsme se upřímně zamilovaly a nastarovaly jsme roku 2023 skvělou spolupráci.

Máte sen se podívat do Mexika? Objevit nejen farmy s neskutečnými kávami, ale i nahlédnout to mexické kultury? Pojeďte s námi na origin trip! Napište nám!