Pod tímto profilem bychom vám chtěly přiblížit rodinnou farmu La Cabaña a s ní Libarda a Williama Ortizovi. Oni jsou totiž Ortizovi všichni namočení do pěstování kávy a jsou boží. Celé to začalo u otce Libarda Ortize, praotce klanu. Pěstování převzal Libardo Ortiz, super pán, který všechny své děti vede k lásce ke kávě. My jsme v Chicas před několika lety začaly spoluprací s Williamem Ortizem, jedním z jeho synů, a postupně rozšiřujeme nákupní seznam o kávy jak od pana Libarda, tak jeho druhého syna Juliana. Každý z nich má ke kávě trošku jiný přístup a to nás opravdu baví.
Vyzpovídaly jsme Williama, abychom se dozvěděly víc o farmě La Cabaña:
“Farma patří rodině už druhou generaci, rodina se do oblasti nastěhovala a kávě se začala věnovat někdy v letech 1965. Od roku 2009 pak vlastníme tuto konkrétní farmu, která je současně i naším domovem. V této chvíli se farmaření věnujeme já, můj bratr Julian i náš táta s mámou. S velkým úsilím a společnou prací jsme dosáhli našeho sekundárního technického vzdělání v kávě a zároveň jsme vždy pomáhali s prací související s farmou.”
“Já jsem zástupcem už třetí generace pěstitelů kávy po mých prarodičích a rodičích. Od doby, co si pamatuju, vždycky jsem byl obklopen kávou a rozuměl jsem celému procesu pěstování kávy. Od výběru zrnek, jejich klíčení, výsadbu na plantáži, až po její růst do plného potenciálu. Jen málo jsem ale rozuměl samotnému obchodování. Tomu se vždycky věnovali dospělí a v mém případě to byl můj otec.
I když jsem od malička mezi kávou vyrůstal, chtěl jsem, jako většina mých vrstevníků, odejít pryč z venkova do města. V naší zemi máme na venkově omezené možnosti rozvoje a to platí dvojnásob pro pěstování kávy, protože žijeme v závislosti na velmi volatilních cenách. Tu nejistotu často odnese právě farmář, proto jsem jako dítě nechtěl mít s pěstováním kávy nic společného. Přišlo mi, že výsledky snažení nejsou nikdy tolik vidět. Když mi bylo okolo 15 let, absolvoval jsem první kurzy na téma produkce kávy a začal jsem se zajímat o pěstování výběrové kávy.
Kurzy a školení absolvuji stále. Zlepšování kvality chuťového profilu kávy byla vždy moje priorita, proto jsem se začal věnovat různým procesům fermentace. Musím ale říct, že ale vůbec není lehké, změnit způsob myšlení našich rodičů, ale přes to to chápu, vzhledem k tomu, že byli vždy v kontaktu pouze s tradičními přístupy. Což znamená zasadit kávu, vypěstovat a prodat ji za cenu, která se zrovna nabízí. Jako chybu vidím, že nehledáme přidanou hodnotu, kterou může káva nabídnout a to mě začalo hodně zajímat.
Kousek po kousku, s velkým úsilím a odhodláním jsou vidět první výsledky. Starám se už o své vlastní kávovníky, protože si můžu dovolit kousek půdy a mít pár stromků pro sebe a svého bratra. To mi dopřeje dostatečnou svobodu k tomu, abych začal experimentovat s novými procesy fermentace, díky kterým jsme začali dosahovat lepších chuťových výsledků. Dnes pokračuji zejména v procesu standardizace těchto fermentací.”