Příběh Gloriellas: jak se spojila káva a ženy

For english translation click here

Nebude to ani tak nadsázka, když řekneme, že Gloriellas vzniklo i díky nám. Projekt je zároveň aktuálně a dlouhodobě naší vlajkovou lodí. Od samého začátku jsme veděly, že se chceme zaměřovat na zajímavé a smysluplné projekty a soustředit se na podporu žen a dívek v kávovém odvětví. Naše firemní filozofie je jednoduchá: rády přinášíme evropským pražírnám kávu od inspirativních farmářek, které se často musí vyrovnávat s nelehkými situacemi, např. v pozicích matek samoživitelek, čímž je výrazně finančně podporujeme a otevíráme jim tak dveře pro více životních možností.

Spolupráce s Asociací Gloriellas je pro nás něco, na co jsme dlouho čekaly. Od začátku založení firmy jsme chtěly spolupracovat se ženami, ale nějakou dobu trvalo, než přišel ten správný projekt. Bylo potřeba firmu rozjet, nastavit a upřímně jsme měly spoustu krásných spoluprací i s muži nebo celými rodinami. Tak proč být nutně exkluzivní? Šlo nám vždy o transparentnost a dlouhodobé upřímné vztahy. A mezi těmi je samozřejmě už od začátku pár žen. Gloriellas je však první asociace, čistě ženská, se kterou máme velké plány do budoucna a která vlastně vznikla tak trochu i díky nám.

Asociace Gloriellas s naší Terkou (vpravo)
Asociace Gloriellas s naší Terkou (vpravo)

Historie Gloriellas

Asociace Gloriellas vznikla teprve nedávno a podle některých jejích členek v tom máme prý prsty i my. Jak? Možná znáte naši historii – dvě holky, co se moc neznaly, spolu cestovaly po kolumbijských farmách. Přes kamaráda jsme dostaly kontakt na náš obrovský zdroj inspirace – paní Anu Glorii Rodriguez z oblasti Huila. U ní jsme při pokecu zjistily, že chceme dělat obě totéž, a tak jsme místo založení dvou konkurenčních firem začaly uvažovat o propojení našich schopností. Ana nás v tom podpořila, jak jen mohla – propojila nás s místní komunitou, domluvila farmy, cuppingy, pomalu i celý export, jen nám nemohla nabídnout kafe. Prozatím… Zatímco my jsme rozjely Chicas Industry, Ana skončila svůj kontrakt a my jsme s nějakými znalostmi konečně mohly nakoupit alespoň něco málo z jejího kafe. Ana mezitím svým přístupem inspirovala spoustu dalších žen a zjistila, že jim má co předávat. Ukázat jim, že každý má možnosti, že každý „může“ a není třeba se bát vystoupit z komfortní zóny. Vymyslela si projekt Campamento de mujeres a my v Chicas jsme jí na to moc rády přispěly. Po třech víkendových bězích se „vyškolilo“ zhruba 30 žen a dopad jednoho malého nápadu byl tak velký, že hned v závěru vznikla asociace inspirovaná Anou – Gloriellas. Není to „její“ asociace, ale minimálně v počátcích byla Ana jejím tahounem, hlavní lídryní projektu.

Asociace dnes

Po roce fungování však asociaci vedou již jiné ženy. Ana je stále členkou, ale ustupuje do pozadí. Všichni víme, že nejživotaschopnější a nejudržitelnější projekty nemohou viset na jediné osobě a ví to i Ana. Smyslem je, aby se zapojily všechny a nespoléhaly jen na ni. Silných osobností a příběhů je v asociaci naštěstí celá řada. Každá ze zapojených žen s sebou nese svůj příběh, své osobní zkušenosti a schopnosti a také své sny. Řada z nich zapojuje i svou rodinu.

Gloriellas se účastní různých kávových akcí.

Čím se asociace Gloriellas liší?

V departmentu Huila je asociací (i těch čistě ženských) celá řada. Mnoho z nich ale fungují pouze „na papíře“ a reálně nic moc nepodnikají. Gloriellas se naopak od začátku vrhly do vytváření a uskutečňování projektů, a to takovou rychlostí, že se staly známé i v lokálních médiích. Větší a známější organizace s nimi navazují spolupráci, chtějí, aby byly součástí jejich projektů, a to vše za velmi krátkou dobu roku působení. Jejich cíl je zejména pokračovat tak, jak vznikly – z malého projektu s fokusem na vzdělávání, sdílení informací a osobní růst. To je oproti jiným asociacím asi největší rozdíl, který vnímáme i my. A kdo se učí, má za ušima. Nebo spíš: kdo se vzdělává, neustále se posouvá. Posouváme se vzájemně. A co je zajímavé, holky posouvají i ostatní členy své rodiny. Zpočátku skeptičtí, partneři, tatínci nebo bratři jsou teď ti první, kteří se vyptávají na další aktivity. „Kdy bude další školení? A co máte v plánu teď? Nějaké nové kurzy? Školení?“

Rychlý start

Anu jsme chtěly vzít do Evropy hned od začátku, co jsme ji poznaly. Byl to její dlouholetý sen… Ale musely jsme si na tu chvíli trochu počkat. Na podzim 2024 se nám všem sen splnil a to i díky spolupráci s našimi klienty z pražírny Kmen a jejich iniciativě. Ana nepřijela sama za sebe, ale přivezla s sebou také kávy mnoha dalších žen, a reprezentovala tak celou asociaci.  Ten poprask, co z toho byl v Kolumbii! Ani ne rok od založení! Navíc asociace velmi malá (počtem členek i celkovou rozlohou, kterou farmy po sečtení mají) a už předvádí své kávy na festivalech v Evropě! O Aně a asociaci hned vyšly dva nebo tři články. My jsme zase měly možnost ukázat, co holky umí, ještě než se jejich kávy dostaly do Evropy. Krátce na to už přišla nová sklizeň a my domlouvaly první kontejner složený z 80 % jen jejich kávami. Držíme jim palce, aby takových spoluprací bylo více! A to samozřejmě nejen s námi.

Ana Gloria reprezentuje Gloriellas ve Vídni.

Příběhy farmářek

Samotné příběhy členek Gloriellas mluví za vše. Pojďme se podívat na některé z nich, jejichž kafe jsme dovezly v těchto prvních várkách naší spolupráce.

Ana Gloria Rodriguez

Paní Anu nemusíme asi zvláště představovat. Její kafe má u nás v nabídce už chvíli své místo a její příběh jste mohli slyšet několikrát. Přesto ji nechceme opomenout ani tady, jako řádnou členku a bývalou prezidentku Gloriellas. 

Argenys Rojas

Za touto ženou se skrývají takové příběhy, že by to vydalo na knihu. A tak to opravdu bude, Argenys sepisuje svůj životopis. Je o chudobě, píli, práci, rodinných tragédiích a nezlomné vůli, které ji dovedly až ke studiu práv – aby mohla proti bezpráví bojovat. A je to aktuálně jedna z členek asociace, která ženy zastupuje také v místní politice.

Lucelly Trejos

Mladá, inspirativní, talentovaná a hlavně neskutečně energetická a téměř nezastavitelná. Tak na mě Lucelly působí pokaždé, když se setkáme. Je podnikavá a ví, co chce a směřuje za tím. Inspiruje tak celou svoji rodinu i svého manžela! A její kávy? Jsou prostě boží!

Luisa Fernanda Nieto

Paní, která se v kávovém světě pohybuje poměrně krátkou dobu, ale hned skočila přímo do světa té výběrové. Původním povoláním je kuchařka, a tak dokáže cit pro chuť promítnout i do své kávy. Má fantastické Bourbony a vsadila na ně se svou rodinou vše. Také se jí to velmi vyplatilo!

Estefanny Jaramillo

Jedna z nejmladších členek asociace, která se ke kávě vrß^–ací po studiu v Bogotě. Přichází tak s novou energií i vizí a chce kávu proměnit v prosperující byznys pro celou svou rodinu. Vytvořit firmu, kde budou všechny generace spolupracovat a společně rozvíjet odkaz předaný svým dědečkem.

Zaujaly vás příběhy „našich“ farmářek? Mnohem víc se o nich dozvíte pod tímto odkazem. A co takhle je i podpořit a ochutnat jejich kávy? 🙂